content-left-bg.png
content-right-bg.png

Our staff

WebPartZone1_1
PublishingPageContent

​​Rainworth State School owes much of its success to its dedicated and hardworking staff.  These include 35 classroom teachers across 25 classes from Prep - Year 6, specialist music, language and HPE teachers, teacher-librarian, a learning-support teacher, inclusive practices coordinator, teacher aides, an administrative team, groundsmen and cleaning staff.  Visiting staff include drama, dance and visual art teachers, a guidance officer and a speech/language therapist and occupational therapist. 

Administration

​Principal Lee Martin
Deputy Principal Cassandra Clarke
Business Manager Katrina Greenwood
Administration Officers (Front Office) Danielle Bartlett & Erynne Watson
Administration Officer (Finance) ​Jennifer Carter
HOD-Curriculum Tania Venuto ​

2022 Teaching Staff  

Prep Teachers & Aides
PYA Sharon McComiskie (Aides - Helen Roche (3 days) & Claudine Lindwall (2 days)
PYB Bek Watling (Mon-Wed) & Hollee Mason (Thurs-Fri) (Aide - Sue Binder)
PYC Anna Ormrod (Aide - Nanette Zernike)​
PYD Amanda Goodwin (Aides - Peta Peace (3 days) & Claudine Lindwall (2 days)

Year 1 Teachers
1A Karen Ironmonger
1B Katherine Jacques
1C Ashleigh Grauf (Mon-Wed) & Margot Mapleston (Thurs-Fri)
1D Ali Webster (Mon-Wed) & Natalie Connor (Thurs-Fri)

Year 2 Teachers
2A Fleur Hiscock
2B Sarah Wilson
2C Tiffany Stubbs
2D Elyse Young 

Year 3 Teachers
3A Kim Turner (Mon-Wed) & Majella Murphy (Thurs-Fri) 
3B Michelle Johnson
3C Andrea Cohen 
3D Laura Ferguson (Mon-Tues) &Katrina Hammond​ (Wed-Fri)

Year 4 Teachers
4A Jonathan Paige
4B Jo-Anne Ryan
4C Charlotte Morrison 

Year 5 Teachers
5A Monica Lilley (Mon-Wed) & Lana Wells (Thurs-Fri)
5B Susan Wuth
5C Kelsey Kudeborg 

Year 6 Teachers 
6A Jodie Fletton (Mon-Wed) & Rachel Meiklejohn (Thurs-Fri) 
6B Natalie Sones (Mon-Wed) & Holly Bayliss (Wed-Fri)
6C Laura Bonner (Mon-Tue) & Lauren Roberts (Wed-Fri)

Teacher-Librarian Jane-Marie Butler
Support Teacher Literacy and Numeracy Sharni Thomas
Gifted Education Mentor Jo-Anne Ryan
Inclusion Support Teacher Beth Hendy
Guidance Officer Miranda Mason
Speech Language Pathologist Anne Barton
Occupational​ Therapist Sarah Fox
AVT Inclusion Fiona Young

Teacher Aides Sophie Allan, Madi Allen, Sarah Bartlett, Christine Comino, Jody Harris, Georgia Gordon, Annika Gourley, Sophie Lambert, Miriam Mcnee, Peta Peace, Kath Stanojevic, Yvette Thomas, ​Christene Walker

Specialist Teachers 

PE Belinda Coleman 
Language - Italian Alfredo Ferranti
Classroom Music Ben Leong
Strings Nadine Dinnis-Schulz
Band Kylie Moorhouse
Dance Kristy Crome
Drama Nicky Peelgrane
Visual Art Alison Travers

Groundsmen Greg Rendell (Mon, Wed, Thur) & Gabriel Rendol Stevenson (Tues, Fri)



WebPartZone1_2
WebPartZone2_1
WebPartZone2_2
WebPartZone2_3
WebPartZone3_1
WebPartZone3_2
WebPartZone3_3
WebPartZone3_4
WebPartZone4_1
WebPartZone5_1
WebPartZone5_2
WebPartZone6_1
WebPartZone6_2
WebPartZone7_1
WebPartZone7_2
WebPartZone8_1
WebPartZone8_2
WebPartZone9_1
Last reviewed 19 May 2022
Last updated 19 May 2022