Accessible Page Links


Page Tools

Main page Content

Our staff

Rainworth State School owes much of its success to its dedicated and hardworking staff. These include 25 classroom teachers across 22 classes from Prep - Year 6, specialist music, LOTE and PE teachers, two teacher-librarians, a learning-support teacher, an administrative team, teacher aides, groundsmen and cleaning staff. Visiting staff include drama and dance teachers, a guidance officer and a speech/language therapist. 

Administration

Our Principal - Ms Richenda Wagener
Our Deputy Principal - Mrs Cassandra Clarke

Business Services Manager - Ms Katrina Greenwood

Administration Officer (Finance)
Karen Grima

Administration Officers (Front Office)
Merrilinn Marchant
Anne-Louise Martin

Administration Officer (Newsletter & Website)
Danielle Bartlett

Curriculum Coordinator
Jane-Marie Butler

ICT Support
Leisa Solomon

 

2019 Teaching Staff  

Prep Teachers & Aides
PYG      Faye Gilham (Aide - Sue Binder)
PYM      Sharon McComiskie (Aides - Jillian Linnane (3 days) & Claudine Lindwall (2 days))
PYO      Anna Ormrod (Aide - Nanette Zernike)

Year 1 Teachers
1CW     Natalie Connor (Mon, Tue) & Ali Webster (Wed - Fri)
1F        Julianne Fraser 
1M       Hollee Mason
1W       Emily Wallace

Year 2 Teachers
2C        Andrea Cohen
2M       Charlotte Morrison
2N        Rebecca Niclair

Year 3 Teachers
3A        Ashleigh Grauf
3G        Kayla Geddes
3H        Katrina Hammond
3M        Toni McConnell

Year 4 Teachers
4B        Belinda Bowden (Mon - Wed) & Liz Booth (Thu, Fri)
4HB      Liz Booth (Mon, Tue) & Beth Hendy (Wed - Fri)
4L        Monica Lilley
4R        Jo-Anne Ryan

Year 5 Teachers
5M       Sarah Milne
5TS      Sharni Thomas (Mon - Wed) & Natalie Sones (Thu, Fri)
5W       Kym Webb

Year 6 Teachers
6F       Carmel Flemming (Mon - Wed) & Chloe Scott (Thu, Fri)
6P       Jonathan Paige
6T       Ian Tennent​

Teacher-Librarians
Jane-Marie Butler & Majella Murphy

Support Teacher Literacy and Numeracy
Anne Buchan

Gifted Education Mentor
Jo-Anne Ryan

Maths Extension Teacher
Majella Murphy

Student Support Teacher
Tracey Jenkinson

Guidance Officer
Miranda Mason

Teacher Aides
Christine Comino, Fiona Evens (Library), Miriam McNee, Yvette Thomas, Kath Stanojevic, Christene Walker, Rachel Whitson 


Specialist Teachers 

PE                         Meg Butters
LOTE - Italian       Alfredo Ferranti
Classroom Music   Moira Killen
Strings                  Nadine Dinnis-Schulz
Band                     Kylie Moorhouse
Dance                   Kristy Crome
Drama                  Nicky Peelgrane
Art                        Shelly Radanovic


Groundsmen
Rod Hall (Mon, Tue), Ross Wainwright (Wed - Fri)